Menu
Zamieszkaj / zobacz
poland
Polski
meveline-footer-reversed
meveline-logo-main

Domy do 70m2 bez pozwolenia

Jak to działa? Twój wymarzony dom
w kilku prostych krokach

Wyjaśniamy jak od marzenia o domu przejść do jego realizacji. Dom jest produkowany w wytwórni MEVELINE i jako gotowy dowożony na twoją działkę.
Rozpocznij

Twój krok #1

Wybór i konfiguracja modelu domu, rozmiaru oraz jego wykończenie

Wybierz jeden z kilku modeli gotowych domów MEVELINE, a następnie skonfiguruj go i poznaj cenę. W czasie konfiguracji łatwo się zorientujesz jakie jest standardowe wykończenie i wyposażenie. Gotowy dom zostanie dowieziony na miejsce przy pomocy specjalistycznego transportu niskopodwoziowego. Zazwyczaj ostatnie metry, od miejsca rozładunku do miejsca posadowienia, dom porusza się na kołach za pojazdem holującym. Dzięki temu możliwy jest wjazd w miejsca o utrudnionym dostępie. Po umieszczeniu na miejscu funkcja mobilności jest demontowana a dom wygląda jakby stał tam od dawna. Dom może być gotowy do zamieszkania nawet w ciągu kilku godzin od przywiezienia. Co więcej, w przyszłości dom możesz przenieść w inne miejsce!
Co zawiera cena?
Po wypełnieniu danych konfiguratora, wycena wraz ze specyfikacją zostanie wysyłana na wskazany przez Ciebie adres mailowy. Wycena zawiera podstawową cenę domu oraz wybranych elementów opcjonalnych. Już sama cena podstawowa gwarantuje bogaty zakres i wysoki standard wykończenia. Istnieje również możliwość otrzymania pełnego cennika i/lub indywidualnej wyceny. Cena nie zawiera kosztów transportu, które są ustalane indywidulanie w trójstronnej relacji Klient-MEVELINE-Przewoźnik. Przygotowanie miejsca posadowienia domu oraz podłączenia mediów leży po Twojej stronie ale chętnie wesprzemy Cię radą.
Czy i w jakim zakresie mogę ingerować w projekt domu?
Konfigurator umożliwia wybór spośród wielu opcji, które jednak nie obejmują zmian aranżacji wnętrza, układu okien czy wyglądu elewacji. Wyjątkiem jest jedynie lustrzany układ domu. Na etapie realizacji uzyskasz wpływ na rodzaj i kolor stosowanych materiałów wykończeniowych, przy zachowaniu jednak pewnych ograniczeń. W przypadku konieczności wprowadzenia głębszych zmian układu funkcjonalnego, skutkujących koniecznością zmiany projektu – zaproponujemy Ci indywidualną ścieżkę realizacji domu. Zbudowaliśmy wiele nietypowych, niestandardowych domów!
W skrócie:
Wybierz dom
Skonfiguruj
Poznaj cenę

Twój krok #2

Przepisy oraz dojazd na działkę

Zanim zamówisz wybrany dom upewnij się na jakich zasadach możesz go umieścić na swojej działce. Domy do 70m2 powierzchni zabudowy, mogą być umieszczane na działce procedurą na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia na budowę. Dotyczy to zgłoszenia jako domy letniskowe – tzw. budynki rekreacji indywidualnej BRI, oraz jako budynki mieszkalne. Uproszczenie procedur nie oznacza jednak, że domy można stawiać bez ograniczeń i na każdym rodzaju działki. Warto zapoznać się z zasadami tutaj  i tutaj. Mając wiedzę o przepisach i adekwatnych zapisach w prawie budowlanym i ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, możesz udać się do swojego urzędu architektoniczno - budowlanego. Jeśli to tylko możliwe, polecamy procedurę zgłoszenia dla budynku rekreacji indywidualnej BRI.
Po sprawdzeniu formalności związanych ze zgłoszenie pozostaje kwestia dojazdu gotowego domu na Twoją działkę. Po dowiezieniu na miejsce, zazwyczaj ostatnie metry, od miejsca rozładunku do miejsca posadowienia, dom porusza się na kołach za pojazdem holującym. Upewnij się czy w niedalekiej odległości od działki będzie możliwy rozładunek oraz czy ostatni odcinek dojazdowy i sam wjazd na działkę jest możliwy. Chętnie Cię wesprzemy radą jak to zrobić lub zaoferujemy wizję lokalną.
Po tym kroku możesz już zamówić dom i podpisać umowę!
Jak wybrać działkę lub ocenić czy ta posiadana się nadaje?
Przy wyborze działki weź pod uwagę dwa główne obszary. Pierwszy to przepisy dla Budynku Rekreacji Indywidualnej BRI oraz Budynku Mieszkalnego, które określą na jakich zasadach możliwe jest umieszczenie takiego budynku na działce. Drugi obszar to uwarunkowania funkcjonalne i techniczne działki, które wiążą się zarówno z samym domem jak i sposobem użytkowania. Zapoznaj się z naszymi radami.
Jak ocenić czy dostawa gotowego domu na moją działkę jest możliwa?
Pomiarów możesz dokonać samodzielnie, biorąc zewnętrzne wymiary domu i zakładając około jednometrowy zapas z każdej strony. W niektórych przypadkach może się okazać, że wystarczy mniejszy zapas. Z drugiej jednak strony, wszelkie zakręty i skręty pod dużym kątem mogą wymagać większego marginesu bezpieczeństwa. Każdy dom ma element jezdny zlokalizowany w centralnej części, co oznacza, że oś skrętu znajduje się na środku domu. Zwróć też uwagę na przeszkody takie jak drzewa i słupy, na wysokości około 430cm w osi przejazdu. Jeżeli nie chcesz wykonywać własnych pomiarów lub czujesz się niepewnie w  zinterpretowaniu własnych pomiarów – oferujemy zdalną lub bezpośrednią wizję lokalną, w czasie której rozwiejemy wszelkie wątpliwości!
W skrócie:
Sprawdź przepisy
Sprawdź dojazd
Zamów dom i podpisz umowę

Twój krok #3

Zgłoszenie budowy

Zgłoś dom MEVELINE o powierzchni do 70m2, w swoim urzędzie architektoniczno – budowlanym, jako budynek rekreacji indywidulanej BRI lub jako budynek mieszkalny – zależnie od możliwości ustalonych w kroku #2. Jeśli to tylko możliwe, polecamy procedurę zgłoszenia dla budynku rekreacji indywidualnej BRI. W przypadku BRI urząd ma 21 dni na ewentualne uwagi a w przypadku budynku mieszkalnego – 0 dni, czyli nie ma trybu uwag.
Zgłoszenie BRI wymaga dołączenia opisu i rysunków przedstawiających dom MEVELINE w postaci karty technicznej do pobrania na www.meveline.com, szkicu mapy z usytuowaniem domu oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością. Zgłoszenie budynku mieszkalnego do 70m2 będzie dodatkowo wymagało odpłatnego projektu architektoniczno – budowlanego.
Jakich dokumentów potrzebuję do zgłoszenia?
W procedurze zgłoszenia budynku rekreacji indywidualnej potrzebujesz opisu i rysunków w postaci karty technicznej do pobrania na www.meveline.com, szkicu mapy z usytuowaniem domu oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością. W przypadku zgłoszenia budynku mieszkalnego będzie dodatkowo wymagany odpłatny projekt architektoniczno – budowlany.
Ile się czeka na zgodę urzędu?
W przypadku zgłoszenia budynku rekreacji indywidualnej BRI urząd ma 21 dni na ewentualne uwagi, podczas gdy dla zgłoszenia budynku mieszkalnego do 70m2 nie ma takiego trybu.
W skrócie:
Przygotuj wniosek
Zgłoś budowę do urzędu
Bądź gotów na dostawę domu

Twój krok #4

Przygotowanie terenu oraz media

Po Twojej stronie leży przygotowanie miejsca posadowienia domu. Istnieją 2 główne sposoby wykonywania fundamentu pod dom MEVELINE. Są to: fundamenty punktowe oraz płyta fundamentowa wylewana lub wykonana z prefabrykowanych płyt drogowych MON. Zapoznaj się z naszymi radami. Jako, że dom wjedzie na Twoją działkę na kołach (a tylko sporadycznie przy pomocy dźwigu) upewnij się że wjazd, oraz teren wokół i pomiędzy fundamentami jest stabilny a tam gdzie potrzeba – mechanicznie zagęszczony. Po zamówieniu domu otrzymasz rzut punktów podparcia oraz wytyczne przygotowania terenu. Nie obawiaj się tego etapu, wspólnie damy radę!
Sprawdź czy Twoja działka ma dostęp do prądu, wody i kanalizacji. Przebieg sieci sprawdzisz m.in. na https://www.geoportal.gov.pl/ w sekcji „uzbrojenie terenu”. Zgłoś się do lokalnego dostawcy z wnioskiem o podłączenie.
Alternatywnymi rozwiązaniami będą: studnia wiercona, szambo, przydomowa oczyszczalnia, toaleta spalająca, instalacja fotowoltaiczna z bankiem energii. Po zamówieniu domu otrzymasz rzut punktów podłączenia wody, kanalizacji oraz prądu.
Czy i jakie fundamenty muszę wykonać?
Domy MEVELINE mają zwykle 8 punktów podparcia i istnieje kilka sposobów przygotowania fundamentów – od bardzo prostych i tanich aż po nieco bardzie złożone. Te najprostsze możesz wykonać samodzielnie a do bardziej złożonych możesz potrzebować fachowca. Więcej o przygotowaniu terenu.
Czy mogę podłączyć media po dostawie domu?
Podłączenia mediów możesz dokonać po dostawie domu – będzie na to  miejsce. Niekiedy jest to korzystniejsze, zwłaszcza gdy wcześniej wzruszony grunt pod wykopy nie zostanie odpowiednio zagęszczony i tym samym utrudni wjazd domu na miejsce posadowienia.
W skrócie:
Wybierz metodę posadowienia domu
Przygotuj teren
Przygotuj media

Twój krok #5

Dostawa gotowego domu oraz instalacja

Ten krok to już nagroda za sprawne wykonie pierwszych czterech etapów! Dom formalnie odbierzesz w wytwórni MEVELINE osobiście lub za pomocą komunikatora video. Następnie otrzymasz komplet dokumentów, w tym obszerną instrukcję obsługi domu. Gotowy dom dojedzie do Ciebie w ustalonym terminie i zostanie rozładowany we wcześniej określonym miejscu. Na życzenie, na czas transportu, dom może zostać zapakowany w ochronną, termokurczliwą folię - dając Ci frajdę w postaci możliwości odpakowania czyli tzw. unboxing-u ! Przemieszczenie domu od miejsca rozładunku do miejsca docelowego, a tym samym umieszczenie na wcześniej wykonanych fundamentach, możesz wykonać samodzielnie lub nam zlecić. W obu przypadkach zorganizowanie pojazdu holującego leży po Twojej stronie. Przed dostawą otrzymasz stosowną instrukcję w tym zakresie. Ostatnim etapem będzie podłączenie domu do wody, prądu oraz kanalizacji.
Jak postawić gotowy dom MEVELINE na docelowym miejscu?
Przemieszczenie domu od miejsca rozładunku do miejsca docelowego, w tym umieszczenie na wcześniej wykonanych fundamentach, możesz wykonać samodzielnie lub nam zlecić. Dom porusza się na kołach, za pojazdem holującym. Po umieszczeniu na fundamentach, koła należy zdemontować a sam dom wypoziomować na podporach
śrubowych.
Kto podłączy mój dom do mediów?
Tę czynność wykona lokalny elektryk i hydraulik, którego zatrudnienie leży po Twojej stronie. MEVELINE na wcześniejszy etapie wskaże punkty podłączenia prądu, wody oraz kanalizacji.
W skrócie:
Zapewnij miejsce rozładunku
Zorganizuj pojazd holujący
Podłącz do mediów
crossmenuchevron-down