Menu
Zamieszkaj / zobacz
poland
Polski
meveline-footer-reversed
meveline-logo-main

Dom bez pozwolenia na budowę

24.05.2020

Dom bez pozwolenia – szybko i tanio!

Osoby chcące spełnić swoje marzenia o własnym domu powinny zainteresować się ideą domu bez pozwolenia na budowę. Polskie prawo budowlane dopuszcza postawienie na własnej działce, parterowego budynku o charakterze rekreacji indywidualnej, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Dom bez pozwolenia nie wymaga wielu wizyt w urzędach i pozwala zaoszczędzić trochę środków już na starcie.

Przy małym domu  i zastosowaniu tzw. procedury na zgłoszenie proces jest prosty, wystarczy dostarczyć do urzędu:

  • termin rozpoczęcia prac
  • rodzaj inwestycji – dom rekreacji indywidualnej
  • oświadczenie o prawie do działki
  • szkice domu (rzut, zwymiarowane elewacje, usytuowanie na działce)

Tymczasem przy tradycyjnej budowie procedura jest bardziej złożona, potrzebne są bowiem między innymi:

  • decyzja o warunkach zabudowy
  • oświadczenie dotyczące warunków technicznych dostawy mediów
  • mapa do celów projektowych sporządzoną przez geodetę
  • poświadczenie, że jest się właścicielem nieruchomości/działki
  • ekspertyza geologiczna
  • cztery egzemplarze projektu budowlanego

Wymagane jest również zatrudnienie kierownika budowy i założenie dziennika budowy.

Dom bez pozwolenia można wybudować na działce, która jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zawsze należy sprawdzić ustalenia planu i skonsultować je w urzędzie miasta lub gminy pod kątem interpretacji względem planów budowy. W przypadku braku planu należy wystąpić o warunki zabudowy.

Należy pamiętać, że na każde 500 m2 działki można postawić tylko jeden obiekt na zgłoszenie. Mając zatem działkę 1000 m2 można postawić mały domek i garaż lub budynek gospodarczy, względnie dwa domki.

Starosta ma 21 dni na ewentualne odrzucenie zgłoszenia. Sprzeciw może pojawić się jeśli inwestycja będzie realizowana na obszarach chronionych Natura 2000 lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Jeśli starostwo nie wniesie sprzeciwu można zacząć budowę domku lub posadowić na działce prefabrykowany, dostarczany gotowy i w całości dom na kołach.

Dom na zgłoszenie – murowany, szkieletowy czy prefabrykowany?

Dom na zgłoszenie może mieć jedną kondygnację przeznaczoną do zamieszkania. Dozwolone jest postawienie małego domu ze strychem nieużytkowym lub antresolą.  Dzięki temu zyskujemy większa, realną powierzchnię użytkową.

Technologia budowy jest dowolna. Można postawić dom murowany. Budowa i wykończenie trwa wtedy nieco dłużej ze względu na czasochłonność murowania oraz konieczne przerwy technologiczne na związanie betonu czy schnięcie tynków. 

Mały dom można szybko  postawić w technologii szkieletowej. W uproszczeniu, drewniany lub stalowy szkielet obłożony jest płytami OSB (które zapewniają sztywność konstrukcji), a jako materiał izolacyjny najczęściej służy wełna mineralna, która zapewnia dobrą termoizolację. Dom szkieletowy można zbudować samodzielnie lub zlecić to specjalistom. Trwa to przeważnie od kilku do kilkunastu  tygodni.

Bardzo dobrym i najszybszym sposobem realizacji marzeń  jest zakup gotowego domu prefabrykowanego. Tego typu dom na zgłoszenie jest produkowany i składany w wyspecjalizowanej wytwórni. Do klienta taki gotowy dom przyjeżdża na specjalistycznej naczepie. Dzięki demontowalnym kołom wjeżdża i zjeżdża z takiej naczepy oraz jest umieszczany w docelowym miejscu.  Gotowy dom na kołach nie wymaga drogich fundamentów. Wystarczy, że powierzchnia pod domkiem będzie stabilna.  Dom przed zamieszkaniem wystarczy  wypoziomować, podeprzeć na betonowych bloczkach i podłączyć do mediów. Cała procedura trwa zaledwie kilka godzin.


Małe domy letniskowe i całoroczne  - dlaczego to się opłaca?

Postawienie domu bez pozwolenia jest dużo szybsze niż budowa dużego, tradycyjnego domu. Oszczędzamy czas w urzędach i na samym procesie budowy. W przypadku zakupu  domu prefabrykowanego  można uniknąć, związanego z budową, bałaganu i zamieszania na działce.

Nie ma wątpliwości, że dom na zgłoszenie jest tani w budowie. Niezależnie jaką technologię wybierzemy, oszczędzamy na materiałach, których potrzeba odpowiednio mniej niż w dużym domu.

Mały dom daje również oszczędności w późniejszym użytkowaniu. Małą powierzchnię łatwiej i taniej można ogrzać.

To wszystko sprawia, że coraz więcej Klientów decyduje się na budowę lub zakup tzw. domu bez pozwolenia. Niższe koszty budowy i użytkowania sprawiają, że można zrealizować marzenie o własnym domu, bez konieczności zaciągania bardzo dużego kredytu hipotecznego.

Dom Veli 7

Masz pytania? Chcesz wiedzieć wiecej? Napisz do nas.

Formularz kontaktowy Meveline
Zgoda RODO

Powiązane wpisy

crossmenu