Menu
Show house
united
English
meveline-footer-reversed
meveline-logo-main

Jaki domek na działkę wybrać? Sprawdź porady MEVELINE

09.02.2022

Wybór domku na działkę powinien być poprzedzony analizą kilku zagadnień na które w pewnej części mamy wpływ a niektóre są poza naszą kontrolą ale oddziaływają na naszą decyzję. Domek na działkę może zostać skonfigurowany na wiele sposobów – różnic się kształtem, powierzchnią, ilością miejsc do spania, istnieniem lub brakiem antresoli. Sam kształt domku na działkę może być zróżnicowany, głównie kształtem dachu – od płaskiego do spadzistego. Wykończenie wnętrza i elewacji zewnętrznej to też szeroki ocena możliwości. Sposób izolacji i ogrzewania będzie miał wpływ na to czy skorzystamy z domku tylko latem czy również wczesną wiosną i późną jesienią. Wreszcie czy budować na miejscu czy zdecydować się na gotowy dom, który przyjedzie na miejsce i w ciągu kilkunastu niemal godzin będzie się nadawał do zamieszkania, oszczędzając nam męczącego procesu budowy i doglądania wykonawców.

SKONFIGURUJ I WYCEŃ SWÓJ DOMEK

Odrębną kwestią, na którą nie mamy specjalnie wpływu, to uwarunkowania formalne związane z zalegalizowaniem domku na działkę. Mamy w tym obszarze dość sporo wygodnych możliwości pozwalających na umieszczenie całorocznych domków bez pozwolenia o powierzchni do 35m2 a nawet do 70m2. Gotowe domki drewniane czy o konstrukcji stalowej jako całoroczne i bez pozwolenia to ciekawa alternatywa dla obiektów budowanych w tradycyjnej technologii.

Domek na działkę bez pozwolenia na budowę - formalności, zgłoszenie

Budynek Rekreacji Indywidulanej (BRI) jest rozumiany jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku, który nie wymaga pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia. Do niedawna dotyczyło to jedynie budynków do 35m2 a obecnie definicja została poszerzona o domki od 35m2 do 70m2. Ilość takich budynków nie może przekraczać jednego na każde 500m2 powierzchni działki. Budynek Rekreacji Indywidualnej na zgłoszenie musi być jednokondygnacyjny, ewentualnie z antresolą co w przypadku MEVELINE jest możliwe w większości modeli.

Formalności, których należy dopełnić przed i po budowie są dla obu kategorii Budynków Rekreacji Indywidualnej prawie takie same z takim wyjątkiem, że te większe wymagają uzyskania decyzji o warunkach zabudowy o ile na danym obszarze brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Organy wydające decyzję mają na to 90 dni. Dla budynku do 35m2 i w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania pojawia się rozbieżność w zakresie konieczności występowania o warunki zabudowy, wynikająca z różnej interpretacji przez urząd ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Należy dowiedzieć się w swoim urzędzie czy przy braku miejscowego planu zagospodarowania wymagane są warunki zabudowy dla inwestycji do 35m2.

Budynek rekreacji indywidualnej musi być umieszczony na działce zgodnie z przepisami, czyli m.in. w przepisowych odległościach od granic działek,  budynków,  granicy lasu. Domek musi być zlokalizowany na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza taką zabudowę. Jeśli nie ma planu, należy wystąpić o warunki zabudowy. Sam domek musi odpowiadać wymogom stawianym w zapisach miejscowego planu zagospodarowania lub warunkach zabudowy – to mogą być np. nachylenie dachu i jego kolor, wysokość budynku.

Domki letniskowe do 35m2 i 70m2 - Budynki rekreacji indywidualnej
Pozwolenie na budowęNIE
Warunki zabudowy 35m2NIE/TAK
Warunki zabudowy 70m2TAK
Oczekiwanie na W.Z.90 DNI
ZgłoszenieTAK
ProjektSZKIC
Projekt zagospodarowaniaNIE
ProjektantBEZ WYMAGAŃ
Uwagi urzędu21 DNI
Kierownik/Dziennik budowyNIE
Użytkowanie obiektuBEZ WYMAGAŃ
Inwentaryzacja geodezyjnaTAK

Domki na działkę bez pozwolenia na budowę - wymagania techniczne na działce

Dom letniskowy na działkę MEVELINE można posadowić bezpośrednio na stabilnym gruncie, lub na stopach fundamentowych, lub na płycie fundamentowej – wylewanej lub wykonanej z prefabrykowanych elementów (np. z płyt drogowych). Możliwe jest również zastosowanie rozwiązań: fundamenty lub fundamenty mikropalowe. Dojazd do miejsca oraz samo miejsce posadowienia domu muszą być stabilne i/lub mechanicznie utwardzone; w innym wypadku wjazd domu na kołach będzie utrudniony lub niemożliwy – co może skutkować koniecznością zastosowania dźwigu. Więcej o transporcie

Gotowy dom transportowany jest na miejsce specjalistycznym - niskopodłogowym, transportem drogowym.

Po wyprodukowaniu, dom wjeżdża na platformę transportową a po dowiezieniu na miejsce zjeżdża z niej przy wykorzystaniu wbudowanych, możliwych do późniejszego demontażu kół umieszczonych pod centralną częścią domu. Rozładunek następuje w miejscu wskazanym przez przewoźnika – jest to najbliższa miejscu posadowienia lokalizacja, do której możliwy jest bezpośredni dojazd transportu drogowego. Dojazd do samego miejsca posadowienia odbywa się za pojazdem ciągnącym – np. traktorem. Domek na działkę można również rozładować i umieścić na docelowym miejscu przy pomocy dźwigu.

Po umieszczeniu domku na miejscu, pozostaje jedynie kwestia podłączenia do kanalizacji lub szamba, wody oraz prądu. Wszystkie punkty podłączenia znajdują się pod domkiem MEVELINE. Przeczytaj więcej o domkach mobilnych.

Domek na działkę – jaki model i metraż wybrać?

Jeszcze do niedawna domek na zgłoszenie do 35m2 był najchętniej wybieranym rozwiązaniem z uwagi na przepisy. Dzisiaj już nie tylko domki letniskowe 35m2 na zgłoszenie ale również domki do 70m2 stają się coraz popularniejsze z uwagi na zmianę przepisów.

Wybór metrażu domku do 70m2 jest zwykle determinowany dostępnym budżetem, oczekiwaną funkcjonalnością oraz względami estetycznymi. MEVELINE oferuje gotowe domki o zróżnicowanej architekturze, od prostej bryły typu MEVA do modnej bryły nowoczesnej stodoły reprezentowanej przez VELI .

Meva-1487-723
MEVA
Evelin-1487-723
VELI

Zależnie od powierzchni domek posiada 1, 2 lub 3 sypialnie a dodatkowo możliwe jest zamówienie antresoli – leczy tylko dla domów o spadzistym dachu. Domy o powierzchni 70m2 składają się z 2 brył domków modułowych podczas gdy te mniejsze są jednobryłowe.

DEVA_reprezentant-glowna
DEVA 1

Ile kosztuje domek na działkę?

Tanie domy drewniane całoroczne czy tanie gotowe domki drewniane letniskowe to dość często spotykany slogan marketingowy w popularnych serwisach aukcyjnych. Warto się uważnie przyjrzeć ofercie i zrozumieć czego dotyczy. Często „tanio” oznacza bardzo mało w ofercie tzn. cena zawiera jedynie samą konstrukcję do samodzielnego montażu lub domek bez izolacji. Cena gotowego domku letniskowego z oczywistych powodów będzie się różniła zależnie od modelu, wielkości i wyposażenia dodatkowego. Na cenę wpływ będzie miała również decyzja o wyborze sposobu izolacji a więc przeznaczenie domku – czy będzie typowo letniskowy czy całoroczny lub nawet spełniający wymogi dla budynku mieszkalnego. Sprawdź możliwe finansowanie. Warto się również zainteresować zakupem domku na działkę z zastosowaniem leasingu. Jest to możliwe dla domków mobilnych

Domek na działkę - dlaczego warto wybrać całoroczny?

Domek całoroczny z elementami drewna ale o konstrukcji stalowej to najczęściej wybierana przez klientów MEVELINE konfiguracja. Więcej o konstrukcji i ociepleniu naszych domków. Sztywna, stalowa konstrukcja, wypełniona szczelnie izolacją zapewnia stabilność i szczelność domu oraz możliwość całorocznego użytkowania. MEVELINE charakteryzuje się tym, że prawie każdy domek jest mobilnym domkiem całorocznym. Po umieszczeniu na działce możemy go niemal natychmiast użytkować a po jakimś czasie relokować w nowe miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. W czasie eksploatacji funkcja mobilności (koła) jest maskowana a dom wygląda jak zbudowany tradycyjną metodą. Taki całoroczny domek zwykle może zostać zalegalizowany na działce przy zastosowaniu procedury na zgłoszenie. Domek całoroczny do 35m2 to najczęstszy wybór klientów.

Domek z tarasem na działkę

Domek parterowy z tarasem, antresolą oraz zadaszoną pergolą to jedna z bardziej funkcjonalnych specyfikacji występujących w domach MEVELINE. Co prawda antresoli nie da się zamontować w modelu REVA i MEVA z uwagi na płaski dach ale już MEVA daje możliwość wykonania tarasu na dachu. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń aby domek powiększyć funkcjonalnie o taras i/lub zadaszoną pergolę. Wiele z takich realizacji znajdziemy tutaj. Domek z tarasem zadaszonym może podwoić dostępną powierzchnię, co ma ogromne znaczenie szczególnie w mniejszych domkach do 35m2. Domek 35m2 z samym tarasem ale bez antresoli to również praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy w pobliży znajdują się drzewa dające nieco cienia.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć wiecej? Napisz do nas.

Formularz kontaktowy Meveline
Zgoda RODO

Powiązane wpisy

crossmenu