Menu
Zobraziť dom
slowacki
Slovenčina
meveline-footer-reversed
meveline-logo-main

Ogrzewanie

17.05.2020

Decydując się na zakup małego domu bez pozwolenia, należy zastanowić się nad kwestią ogrzewania. Mały dom to małe zapotrzebowanie na ciepło, ale jednocześnie brak miejsca na kotłownię. Dobrze zaizolowane ściany w domku holenderskim i mała powierzchnia sprawiają, że ogrzewanie centralne nie jest najlepszym wyborem.  Dużo tańsze w zakupie, montażu i eksploatacji może okazać się ogrzewanie za pomocą prądu.

Grzejniki elektryczne w domku holenderskim

Aby ogrzać mały domek holenderski wystarczy zamontować tradycyjne grzejniki elektryczne lub olejowe.

Grzejniki tego typu są stosunkowo tanie w zakupie. Moc urządzenia należy dobrać do wielkości pomieszczenia i tego, czy domek holenderski będzie wykorzystywany przez cały rok, czy tylko sezonowo. Instalacja jest bardzo prosta, wystarczy podłączyć grzejnik do gniazdka elektrycznego. 

Grzejniki elektryczne przeważnie posiadają termostat i timer. Dzięki temu można tak ustawić ogrzewanie w poszczególnych pomieszczeniach, aby zyskać komfort cieplny wtedy, kiedy jest to potrzebne. Dodatkową zaletą wielu grzejników elektrycznych jest ich mobilność. Stosunkowo lekka konstrukcja i małe kółka pozwalają przestawić grzejnik do innego pomieszczenia. Można również zastosować grzejniki na trwale przymocowane do ściany.

Ogrzewanie na podczerwień w domku całorocznym

Innowacyjnym sposobem ogrzewania małego domu szkieletowego są panele i maty na podczerwień. Promieniowanie podczerwone emitowane przez panel, ogrzewa przede wszystkim powierzchnię, na którą pada. Można to porównać do sytuacji gdy w słoneczny, ale mroźny dzień, ogrzewa nas słońce.

Dzięki promieniom podczerwonym, osoby przebywające w małym domu będą odczuwać przyjemne ciepło. Panele na podczerwień najlepiej montować na ścianie w takim miejscu, aby promieniowanie podczerwone mogło rozchodzić się po całym pomieszczeniu. Dlatego lepiej nie zastawiać paneli na podczerwień meblami. Dużym ułatwieniem jest zamontowanie mat grzewczych na podczerwień pod sufitem albo pod podłogą. Wtedy całe pomieszczenie jest ogrzewane równomiernie.

Mały dom szkieletowy i ogrzewanie podczerwienią to idealne połączenie. Taki system ogrzewania jest prosty w instalacji i sterowaniu, a dobrze zaizolowane ściany w domku holenderskim sprawiają, że takie ogrzewanie jest tanie w użytkowaniu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników konwektorowych, ogrzewanie podczerwienią nie przesusza powietrza. Alergicy docenią z pewnością również fakt, że takie grzejniki nie wywołują dodatkowego ruchu powietrza.

mata grzewcza na podczerwień

Mały dom = mała pompa ciepła

Decydując się na mały dom bez pozwolenia warto pomyśleć o klimatyzacji typu „split”. Klimatyzator to nic innego jak pompa ciepła powietrze-powietrze. Klimatyzacja zapewnia komfort nie tylko latem. Jest to również bardzo dobry sposób na ogrzanie małego domu szkieletowego. Klimatyzator z każdego pobranego z sieci wata prądu może oddać 3-4 waty ciepła. Dzieje się tak, ponieważ klimatyzator bardzo efektywnie pobiera ciepło z powietrza na zewnątrz domku. Montując jeden klimatyzator zyskujemy tyle ciepła, co przy zamontowaniu 2 albo 3 dużych grzejników konwektorowych, jednocześnie płacąc dużo niższe rachunki za prąd.

Decydując się na całoroczny domek holenderski warto więc od razu zamontować klimatyzację. W małym domu z dobrą izolacją ścian jest to najbardziej ekonomiczne i komfortowe rozwiązanie.

klimatyzator

Masz pytania? Chcesz wiedzieć wiecej? Napisz do nas.

Formularz kontaktowy Meveline
Zgoda RODO

Powiązane wpisy

crossmenu