Menu
Zobraziť dom
slowacki
Slovenčina
meveline-footer-reversed
meveline-logo-main

Jakie ogrzewanie do domku letniskowego??

12.07.2024

Dlaczego warto zadbać o ogrzewanie w domku letniskowym?

Posiadanie odpowiedniego systemu ogrzewania w domku letniskowym jest kluczowe dla komfortu użytkowania przez cały rok. Niezależnie od tego, czy planujesz krótkie weekendowe wyjazdy, czy dłuższe pobyty, ciepło w domku pozwala cieszyć się przytulną atmosferą, niezależnie od warunków pogodowych.Coraz więcej domków letniskowych posiada izolację całoroczną, pozwalającą na użytkowanie w okresie jesieni czy zimy. W okresie gdy domek nie jest użytkowany, utrzymywanie nawet minimalnie dodatniej temperatury będzie miało pozytywny wpływ na podwyższoną ochronę przed wilgocią czy ochronę instalacji wodnej przed zamarznięciem. Co prawda domy MEVELINE, nawet bez ogrzewania, dzięki zastosowanym materiałom i rozwiązaniom technicznym, chronią przed tymi czynnikami ale prewencji nigdy nie za dużo! Dom letniskowy z ogrzewaniem na pewno podniesie jego wartość na rynku nieruchomości.

Ogrzewanie domku letniskowego jest szczególnie ważne w chłodniejszych miesiącach, gdy temperatury spadają, a także w sezonach przejściowych, gdy noce mogą być zaskakująco chłodne. Prawidłowe ogrzewanie domku letniskowego całorocznego pozwala również chronić strukturę budynku przed wilgocią i uszkodzeniami spowodowanymi niskimi temperaturami.

Drewniane domki letniskowe oraz domki budowane w innej technologii ale wykorzystujące do wykończenia materiały drewniane lub drewnopodobne  mają specyficzne wymagania dotyczące ogrzewania. Ogrzewanie takiego domku  musi być oczywiście efektywne, ale także bezpieczne, aby zapobiec ryzyku pożaru. Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania może  wpływać zarówno na koszty inwestycja jak i na koszty eksploatacyjne, dlatego warto dokładnie przemyśleć, jak ogrzać domek letniskowy.

Meveline Zew 38

Czym kierować się przy wyborze ogrzewania do domku letniskowego?

Dostępność mediów

Pierwszym krokiem przy wyborze systemu ogrzewania jest ocena dostępności mediów na działce. Czym ogrzać domek letniskowy, jeśli nie mamy dostępu do gazu lub chcemy uniknąć bardzo wysokiego kosztu inwestycji w instalację opartą na tradycyjnych grzejnikach zasilanych piecem na gaz czy inne paliwo?  W takich przypadkach warto rozważyć rozwiązania zasilane energią elektryczną, takie jak - grzejniki elektryczne, panele grzewcze emitujące fale na podczerwień, ogrzewanie podłogowe oparte na matach emitujących fale na podczerwień, pompa ciepła typu powietrze-powietrze (czyli innymi słowy klimatyzacja z funkcją grzania). Współczesne rozwiązania są coraz bardziej efektywne i energooszczędne. W przypadku rozwiązań zasilanych prądem znaczenie będzie miał przydział mocy. Połączenie ogrzewania zasilanego energią elektryczną z instalacją fotowoltaiczną może przynieść istotną redukcję kosztów eksploatacji. W domach Meveline oferowane są głównie rozwiązania ogrzewania w oparciu o zasilanie energią elektryczną. Wszystkie urządzenia  grzewcze można wyposażyć w moduł wi-fi i sterować takim systemem z poziomu aplikacji, co jest wygodne i energooszczędne.

Budżet na etapie inwestycji i koszty eksploatacyjne

Zwykle im niższy budżet na etapie inwestycji typ większe koszty eksploatacji aczkolwiek nie zawsze jest to reguła. Faktycznie, zwykłe i ekonomiczne w zakupie  grzejniki elektryczne będą miały większy apetyt na konsumpcję energii i koszty ale już rozwiązanie oparte o emitowanie fal IR (podczerwień) nie wykaże takiego trendu. Najdroższe w inwestycji ogrzewanie podłogowe stosujące maty IR na podczerwień zaspokoi się praktycznie identyczną ilością energii jak niedrogie, wiszące panele stosujące tę samą technologię. Dlaczego tak się dzieje? Z dwóch powodów. Po pierwsze ogrzewanie podłogowe wymaga stosowania izolacji i samych podłóg przystosowanych do tego rozwiązania. Jest więc droższe zarówno z uwagi na koszt materiału jaki i robocizny. Po drugie, moc grzewcza mat w podłodze oraz paneli będzie bardzo zbliżona - wszak moc dobiera się do wielkości i kubatury pomieszczenia! Tym samym zapotrzebowanie na energię będzi epodobne. Nie zapominajmy, że na koszty eksploatacji wpływ mają nasze nawyki - na przykład, przy zbyt wysokiej temperaturze w pomieszczeniu stosujmy termostaty i regulatory a nie zwiększoną wentylację poprzez otwieranie okien!  

Powierzchnia domku letniskowego

Powierzchnia domku jest kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór systemu ogrzewania. Ogrzewanie domku 35m2 wymaga innych rozwiązań niż ogrzewanie większych przestrzeni. W małych domkach, szczególnie takich w których jest niewiele pomieszczeń  efektywne może się okazać jedynie zastosowanie pompy ciepła powietrze-powietrze (klimatyzacji z funkcją grzania) i na przykład niewielkie dodatkowe źródło ciepła w łazience. W przypadku większych powierzchni oraz większej ilości pomieszczeń można się zastanowić nad rozwiązaniem mieszanym, na przykład klimatyzacja z funkcją grzania w salonie, ogrzewanie podłogowe w łazience i wiszące panele grzewcze na podczerwień w sypialniach. Uzupełniającym rozwiązaniem jest kominek na paliwo stałe w salonie ale jego instalacja i eksploatacja wymaga zachowania szczególnej atencji.

Rodzaj ocieplania / izolacji

Rodzaj ocieplenia ma bezpośredni wpływ na efektywność ogrzewania. Dobrze zaizolowane domki wymagają mniej energii do utrzymania komfortowej temperatury. Izolacja przegród  ścian, dachów, podłogi  oraz rodzaj okien i drzwi pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Znaczenie ma nie tylko grubość izolacji ale również jej rodzaj (wełna mineralna będzie mniej sprawna i skuteczna niż piana PUR), czy sposób redukowania wpływu mostków termicznych. Współczesne okna oferują mnogość rozwiązań poprawiających parametry izolacji - tzw. ciepły profil, szklenie 3 szybowe. 

Rodzaje ogrzewania

Ogrzewanie elektryczne w domku letniskowym

Ogrzewanie elektryczne w domku letniskowym jest jednym z najprostszych i najczęściej wybieranych rozwiązań. Systemy te są łatwe w montażu i eksploatacji, a nowoczesne grzejniki oferują wysoką efektywność energetyczną. Elektryczne ogrzewanie świetnie sprawdza się w domkach całorocznych, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest stabilny. Nowoczesne rozwiązania takie jak panele grzewcze emitujące fale podczerwieni lub ogrzewanie podłogowe oparte na tej samej technologii zapewniają komfort cieplny, pod warunkiem jednak prawidłowego zaprojektowania, które uwzględni zarówno potrzeby jak i sposób w jaki domek został wykonany i zaizolowany. Rozwiązania wykorzystujące energię elektryczną będa się różniły poziomem inwestycji i mogą ale nie muszą mieć zróżnicowane zapotrzebowanie na energię. Warto zastanowić się nad systemem niejednorodnym, gdzie w różnych pomieszczeniach zostaną zastosowane różne urządzenia grzewcze. W domach Meveline to dość powszechne rozwiązanie przy którym poziom inwestycji jest dobrze zbilansowany z przyszłymi kosztami eksploatacji. Możliwe jest zatem połączenie pompy ciepła powietrze-powietrze (czyli klimatyzatora z funkcją grzania) z ogrzewaniem podłogowym na podczerwień oraz wiszącymi panelami na podczerwień, które można również montować na suficie. 

Należy pamiętać, że sama instalacja elektryczna musi zostać właściwie zaprojektowana i użytkowana. Dobór przekroju przewodów elektrycznych oraz zabezpieczeń nie może być przypadkowy. O ile montaż takich urządzeń jak grzejniki elektryczne czy panele grzewcze na podczerwień jest prosty i można go wykonać samodzielnie to podłączanie ich do przypadkowych gniazdek może mieć fatalne konsekwencje. Warto zdać się na specjalistów a sposób ogrzewania przewidzieć już na etapie budowy domku.  

Koza w domu letniskowym - czy to dobre rozwiązanie?

Koza w drewnianym domku letniskowym jest popularnym rozwiązaniem ze względu na swój urok i efektywność. Piece typu koza szybko ogrzewają pomieszczenia i mogą być używane jako główne lub dodatkowe źródło ciepła. Montaż kozy w domku drewnianym wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia ścian i podłóg przed wysoką temperaturą. Należy przestrzegać szeregu uwarunkowań, zarówno na etapie instalowania urządzenia i komina jak i eksploatacji. Ważne aby dobrać urządzenie adekwatne do wielkości pomieszczenia w którym zostanie zainstalowane. Meveline dopuszcza stosowanie takiego urządzenia ale zaleca aby instalować je w domach większych, takich jak 48 czy 55m2 oraz aby montażu bezwzględnie dokonywał wyspecjalizowany instalator. Należy się upewnić czy w miejscu użytkowania domu nie ma narzuconych ograniczeń w zakresie stosowania urządzeń grzewczych na paliw stałe. 

Ogrzewanie w domku letniskowym - wiosna i lato

W cieplejszych miesiącach ogrzewanie nie jest tak kluczowe, jednak czym ogrzać domek letniskowy wiosną? Dobrym rozwiązanie może być zastosowanie ogrzewania podłogowego na podczerwień w łazience oraz klimatyzatora z funkcją grzania. To powinno wystarczyć aby zapewnić wystarczający komfort cieplny w chłodniejsze wiosenne i zimowe wieczory i noce. Można się również wspomóc Kozą.

Veli Z Oddali

Ogrzewanie w domku letniskowym - zima

Ogrzewanie domku letniskowego zimą wymaga nieco bardziej zaawansowanych systemów. Systemy ogrzewania elektrycznego muszą być w stanie utrzymać stałą, komfortową temperaturę nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Ogrzewanie domku drewnianego zimą wymaga szczególnej uwagi, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność energetyczną.

W domach Meveline oferowane są głównie rozwiązania ogrzewania w oparciu o zasilanie energią elektryczną. Wszystkie urządzenia  grzewcze można wyposażyć w moduł wi-fi i sterować takim systemem z poziomu aplikacji, co jest wygodne i energooszczędne.

Podsumowując, warto poważnie rozważyć zainstalowanie ogrzewania w  domku letniskowym a budżet danego rozwiązania dostosować do przewidywanej dynamiki użytkowania. Coraz więcej domków letniskowych jest wyposażona w izolację całoroczną, co pozwala na wypoczynek również w chłodniejszych miesiącach. Tym samym, do takich domków bardziej pasuje określenie “wypoczynkowe” niż “letniskowe” . Nie należy również zapominać, że w polskiej strefie klimatycznej dość często zdarzają się lata z zaskakująco niskimi  temperaturami. 

Ogrzewanie w oparciu o energię elektryczną, jeżeli dostęp do takowej w wystarczającym zakresie jest możliwy, należy do najbardziej elastycznego rozwiązania. Współczesne urządzenia co bardzo wydajne i ekonomiczne a dodatkowo pozwalają na ich różnicowanie w różnych strefach domu. Meveline często realizuje rozwiązanie w którym  w jednym domu znajdują się: ogrzewanie podłogowe na podczerwień, panele wiszące na suficie na podczerwień, pompa ciepła powietrze-powietrze (czyli klimatyzator z funkcją grzania). Te urządzenia grzewcze plus urządzenie do przygotowania ciepłej wody mogą być wyposażone w moduł wi–fi i sterowane zdalnie za pomocą aplikacji na telefonie.    

Veli Zima

Masz pytania? Chcesz wiedzieć wiecej? Napisz do nas.

Formularz kontaktowy Meveline
Zgoda RODO

Powiązane wpisy

crossmenu